Studenckie Koło Naukowe Archiwistów

Warsztaty z archiwizacji Web'u

2020-01-15

Zapraszamy serdecznie 22.01.2020 w sali AB 1.10 godz. 18:30 na warsztaty w przyszłym tygodniu prowadzone przez mgr Bartłomieja Konopę.

Zapisy poprzez facebook'a Koła Koła. Liczba miejsc ograniczona do 22 osób (14 komputerów oraz 8 miejsc bez, gdzie należy zabrać swój komputer).

Opis warsztatów: Sieć World Wide Web stanowi ważny element współczesnej kultury i jest wszechstronnie wykorzystywana. Jest ona jednak niezwykle zmienna i ulotna, przez co liczne treści mogą zostać bezpowrotnie utracone. Jednym ze sposobów na zachowanie tych zasobów jest ich archiwizacja. W ramach warsztatów zjawisko to zostanie przybliżone, a następnie ich uczestnicy zapoznają się z metodami korzystanie z Wayback Machine umożliwiającego przeglądanie dawnych witryn internetowych. Przedstawione zostaną podstawowe metody wyszukiwania, a więc po adresie URL oraz pełnotekstowe, a także bardziej zaawansowane przy użyciu serwera CDX. Na koniec zostanie zaprezentowane narzędzie "Webrecorder", przygotowane przez fundację Rhizome, służące do samodzielnego archiwizowania.

Weronika Budrewicz
Studenckie Koło Naukowe Archiwistów